Mutluluk ve Ege

Uncategorized

En sevdiğim deniz Ege. Sanıyorum sularında büyüdüğüm için. 

Ege’nin insanlık tarihindeki en önemli uygarlıkları sularıyla yıkadığını düşündükçe ona olan hayranlığım artar hep. Sadece bir denizden fazlasıdır o benim için; nice şehirlere, yüzlere ve yaşamlara tanıklık etmiş bir tanrı, belki de bir tanrıça gibi Ege. 

O nedendir ki ne zaman onun sularında yüzsem veya seyir etsem, geçen yüzyılları kucaklar gibi hissederim. 

Bugün bunları bir Ege kıyısından yazarken, sessizce etrafıma baktım ve her şeyin ne kadar kusursuz olduğunu düşündüm.  Rengarenk boyanmış evlerin önünde eskice bir halatla karaya bağlanmış küçük bir sandal. İçinde Ege’nin sularında büyümüş bir kaptan, geceleyin yırtılan ağlarını onarıyor. Sıcak rüzgar adayı çıplak bırakmış olsa da kaktüsler yerlerini sevmiş gibiler. Durup kıyıdan denize bakmak için eğiliyorum, gölgem suya düşer düşmez onlarca balık kaçışarak gözden kayboluyor. 

Hayat ne kadar kırılgan ve aynı zamanda ne kadar da güçlü. Galiba Mutluluk da öyle. Bazen onu aradığımızda, yüzünü hiç göstermez. Bazen de hiç beklemediğiniz bir anda Ege’de bir kıyıya vurur. 

Zorba’nın patronuna yazdığı mektupta bir kesit vardır; Sayfa 113 ucunu kıvırmışım:

Konfüçyüs der ki: “Pek çokları mutluluğu, insandan daha yüksekte ararlar, bazıları da daha da alçakta; ama mutluluk insanın boyu hizasındadır”.

Şimdi düşününce belki de boy hizasından da ziyade tam da göz hizasındadır mutluluk. Bir sandal, bir kaptan, rengarenk evler ve denize düşen gölgemden fazlası değildir. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s